Míľa pre mamu

Najväčšia oslava Dňa matiek na Slovensku

V roku 2024 prejdeme Míľu pre mamu tradične, ako sme na ňu zvyknutí. Konať sa bude 11. mája 2024.

Míľa pre mamu je celoslovenská kampaň, ktorú Únia materských centier organizuje nepretržite už od roku 2004. Kampaň je známa ako Najväčšia oslava dňa matiek na Slovensku. Každoročne pribúdajú noví organizátori, ktorí sa podieľajú na prípravách kampane vo svojich mestách a obciach. Účasťou verejnosti na kampani, v jednotlivých mestách Slovenska a zahraničia, zase pribúdajú registrovaní účastníci Míle pre mamu. Staňte sa aj vy súčasťou najväčšej oslavy Dňa matiek na Slovensku.

Míľa pre mamu, Únia materských centier

Posolstvo kampane Míľa pre mamu

Osláviť materstvo a aspoň na jeden deň v roku aj povýšiť materstvo na najvyššiu hodnotu v spoločnosti.

Cieľ kampane Míľa pre mamu

V rovnaký deň, v rovnaký čas, ale na mnohých miestach Slovenska a zahraničia osláviť materstvo a prejaviť úctu a vďaku všetkým mamám sveta. Poďakovať sa mamám, starým mamám, krstným mamám aj adoptívnym mamám za ich obetavosť, pochopenie, výchovu a bezhraničnú lásku. Táto výnimočná myšlienka spája počas Míle pre mamu (MPM) tisíce ľudí na rôznych miestach, a to bez rozdielu veku, rasy aj vierovyznania. Vďaka tomu jej právom patrí pomenovanie Najväčšia oslava dňa matiek na Slovensku.

Kto môže organizovať Míľu pre mamu

Hlavným organizátorom Míle pre mamu je Únia materských centier (ÚMC). Je vlastníkom ochrannej známky a povoľuje svojim členom a sympatizantom organizovať Míľu pre mamu vo svojich mestách a obciach. Organizátori sú prevažne ženy-matky a kampaň pripravujú formou dobrovoľníckej práce. ÚMC koordinuje všetkých organizátorov Slovenska aj zahraničia. Cieľom je, aby posolstvo kampane Míľa pre mamu aj nosná myšlienka každého ročníka, boli prezentované všetkými organizátormi rovnako. Míľu pre mamu môžu organizovať členské materské a rodinné centrá, ale aj občianske združenia zo Slovenska a zahraničia, ktoré podporujú model materských centier a stanú sa sympatizantami Únie materských centier.

Program kampane Míľa pre mamu

Míľová prechádzka

Neodmysliteľnosť súčasťou Míle pre mamu je symbolická míľová prechádzka (1 míľa - 1,6 km). Deti so svojimi rodičmi aj starými rodičmi si môžu míľovú prechádzku prejsť peši, na bicykli, na kolobežke, na korčuliach, na invalidnom vozíku alebo v náručí, či na pleciach svojich rodičov. Počas míľovej prechádzky si rodiny užijú množstvo zábavy a súťaží.

Podujatie plné zábavy

Míľa pre mamu je rodinné podujatie, kde oslavujeme materstvo, ale aj dobrovoľnícku prácu žien v materských a rodinných centrách. Sprievodným programom Míle pre mamu sú vystúpenia profesionálnych aj amatérskych umelcov. Míľa pre mamu je zároveň priestor pre materské centrá, aby prezentovali svoju dobrovoľnícku prácu na verejnosti.

Každý organizátor Míle pre mamu dodržiava

Dátum

Míľa pre mamu sa koná vždy druhú májovú sobotu, v predvečer Dňa matiek.

Čas

Míľa pre mamu má stanovený svoj čas. Na celom Slovensku sa koná od 15:00 - 18:00 hod.

Pravidlá

Organizovanie Míle pre mamu má svoje zaužívané pravidlá vyplývajúce zo zmluvy.

História kampane Míľa pre mamu

Guinnessov rekord v tlačení kočíkov na trase 1 míle. Cieľom bolo poukázať na silu materstva. Akciu sprevádzal benefičný koncert v NTC Bratislava s oficiálnym počtom 108 zaregistrovaných účastníkov.

Pohni kočíkom, pohneš svetom.  Celonárodné podujatie zorganizované v predvečer Dňa matiek. Zaregistrovaných 296 ľudí tlačiacich kočík.

Guinessov rekord v tlačení kočíkov bol premenovaný na Míľu pre mamu. MPM organizuje aj Holandsko, Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko, Taliansko, Maďarsko, Poľsko, Rusko, Česká republika, Bosna, Keňa, Rwanda, Jamajka, Uganda. Účasť bola 2 108 zaregistrovaných.

Záujem verejnosti aj médií o Míľu pre mamu narastá. Zaregistrovaných 5 187 účastníkov.

 

K organizovaniu Míle pre mamu sa pridáva Kamerun, USA aj Argentína. Zaregistrovaných 7 325 účastníkov.

Zahraniční organizátori nám vypadli, ale záujem o MPM na Slovensku stále rastie. Zaregistrovaných 10 317 účastníkov.

Míľa pre mamu zaznamenala na Slovensku významný nárast. Zaregistrovaných 17 210  účastníkov.

Pribúdajú počty organizátorov Míle pre mamu. Míľa sa koná v 42 mestách Slovenska a počet zaregistrovaných účastníkov je 19 500.

Po prvýkrát sa stali organizátormi Míle pre mamu materské centrá z írskeho Dublinu a srbského Báčskeho Petrovca. Počet organizátorov stúpol na 40 a počet zaregistrovaných na 14 325.

Opäť tradičná Míľa pre mamu. Zúčastnilo sa jej 11813 účastníkov, spolu sme prešli 18900 kilometrov.

Druhá “koronová”, virtuálna Míľa pre mamu. Zúčastnilo sa jej 7 784 účastníkov, spolu sme prešli 12 892 kilometrov.

Druhá “koronová”, virtuálna Míľa pre mamu. Zúčastnilo sa jej 2495 účastníkov, spolu sme prešli 10 224,2 kilometrov.

Prvá “koronová” Míľa pre mamu. Zúčastnilo sa jej 1866 účastníkov, spolu sme prešli 54 725,64 kilometrov (niečo aj bicyklom). V tomto roku sme Míľu pre mamu urobili trochu netradične. Mohli ste ju prejsť celý týždeň (4 – 10. mája 2020), dokonca aj niekoľkokrát. Prešli sme ju na Slovensku, Írsku, Nemecku, Švajčiarsku, Veľkej Británii, na bicykli v Argentíne…
Je to ohromujúci výsledok. Bolo nás menej, ale priemerne každý z vás prešiel 30 km a spolu sme prešli viac km ako v roku 2019! Ďakujeme…

Míle pre mamu sa zúčastnilo 26 531 zaregistrovaných účastníkov na Slovensku aj v zahraničí. Spolu bolo prejdených 42 449,6 kilometrov.

Míle pre mamu sa zúčastnilo 29 731 zaregistrovaných účastníkov v 53 mestách a obciach Slovenska a zahraničia.

Míle pre mamu sa zúčastnilo 28 351 zaregistrovaných účastníkov v 53 mestách a obciach Slovenska a zahraničia.

13. ročník Míle pre mamu sa konal v 51 mestách a obciach, vrátane materských centier v ČR, Írsku a Srbsku. Nosnou myšlienkou bolo “S tradíciami v srdci”. Zaregistrovaných 28 272 účastníkov.

Po prvýkrát sa organizátorom MPM stáva materské centrum z Veľkej Británie. Míľa sa konala v 57 mestách a obciach Slovenska aj zahraničia. Zaregistrovaných 28 213 účastníkov.

Rekordný ročník MPM. Zaregistrovaných   27 543 účastníkov. Participovalo 61 organizátorov. Tvárou kampane Míľa pre mamu sa stala Mária Čírová a tvárou verejnej zbierky “Ďakujem, že si mama”, Petra Polnišová.

Pribudli dve materské centrá z Českej republiky. Míľa sa koná v 55 mestách a obciach. Všetkých organizátorov spája počas MPM veľmi nepriaznivé počasie. Zaregistrovaných 18 838 účastníkov.

Fotogalérie kampane Míľa pre mamu

Zoznam organizátorov Míle pre mamu v roku 2024

Nad Míľou pre mamu 2024 prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Mapa miest, kde sa tento rok koná Míľa pre mamu

Mapu zobrazíte kliknutím na odkaz:

https://goo.gl/maps/hRQqZ1v6XLGDHTGbA

 

Registrujte prejdené vzdialenosti cez formulár

Formulár pre registráciu prejdenej vzdialenosti nájdete na tomto linku:

https://forms.gle/PfEiHCeUSKGJXwUf7

Formulár sa otvorí aj kliknutím na obrázok:

Ďakujeme za sponzorstvo k Míli pre mamu 2024

Ďakujeme spoločnosti Herba Drug Trade s.r.o. zo Smižian za milý darček v podobe kozmetiky Dixi pre každé organizujúce centrum MPM 2024.