Každá základná škola je iná

Každá základná škola je iná

17. januára 2023 Off Od ÚMC

Sme na školách a snažíme sa s deťmi hovoriť o tom, ako je možné meniť komunity, ukazujeme zlomky histórie. Skúmame, či rozumejú tomu, že keď vyrastú, budú môcť dokázať veľké veci – veď koľkí z dôležitých a múdrych ľudí vyšli z chudobných pomerov! A každá tá škola je iná – nielen vekom detí. Ale aj tým, ako sa na nej dospelí k tým deťom správajú.

A na Základnej škole Ivana Branislava Zocha (mimochodom, to bol človek, čo napísal prvú slovenskú učebnicu fyziky pre stredné školy) v Revúcej sme sa rozprávali so žiakmi a žiačkami najmä o tom, ako spojiť komunitu s umením. Nečudo. Keď idú do školy, míňajú kultúrne centrum a práve teraz pred ním stoja stojany a na nich príbehy šestnástich statočných žien – tých, čo prežili neslobodu. Hovorili sme o tom, čím všetkým museli ženy prejsť v posledných storočiach. A ako ťažko bolo vymaniť sa z nedôvery, že niečo dokážu. A deti počúvali, pýtali sa. A – čo je najvzácnejšie – samé nachádzali odpovede.

Aj tieto workshopy pre školy sú realizované v rámci projektu „Ženy v komunite – od dobročinnosti k rovnocennej práci v komunitách“, ktorý bol podporený z programu Domáce a rodovo podmienené násilie , ktorý je financovaný z Nórskeho finančného mechanizmu 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

„Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe“

#zenyvkomunitach

#norwaygrants