Všetko o materských centrách

Celonárodná Kampaň

"Dovoĺte mi vstúpiť s dieťaťom"Materské centrá »» ZPDaR články
Východisková situácia
9. 6. 2007 18:34

Rodičia na rodičovskej resp. materskej dovolenke sa v súčasnosti ešte stále nachádzajú na okraji záujmu spoločnosti a popri starostlivosti o dieťa sa dostávajú do väčšej či menšej sociálnej izolácie.

Mnohí slovenskí podnikatelia neprihliadajú na potreby rodičov s malými deťmi. Bežnou realitou býva nemožnosť vstupu do zariadenia s detským kočíkom z dôvodu jeho bariérovosti, arogantné a upodozrievavé správanie personálu, či upozornenie, aby ste si dieťa „odložili“, keď idete nakupovať. V mnohých prípadoch možno konanie majiteľov resp. personálu považovať za diskrimináciu a obmedzovanie osobnej slobody.

Projekt „Vstúpte s dieťaťom“ vznikol na základe skúseností a zážitkov rodičov s malými deťmi, ktorí boli konfrontovaní s neochotou, ignorovaním ich objektívnych potrieb ako aj nemožnosťou vstúpiť do zariadenia s kočíkom. Sú známe prípady, kedy majitelia umiestnili na vchodové dvere informáciu, že do zariadenia je vstup s kočíkom zakázaný alebo keď personál predajne odmietol obslúžiť mamičku s kočíkom. Ešte stále sú bežné praktiky, kedy rodičia, ak chcú nakúpiť, musia nechať maličké deti v kočíkoch bez dozoru, v anonymnom priestore nákupných vozíkov.

Rovnako bariérovosť úradov, inštitúcií, dopravy, nesystémovosť organizácie práce v zdravotníckych či iných zariadeniach sú dennodennou skutočnosťou.

Keďže nie všade je samozrejmosťou pochopenie voči deťom a ich špecifickým potrebám, Únia materských centier prišla s myšlienkou oceňovania tých, ktorí umožňujú rodičom na materskej dovolenke prežiť toto obdobie plnohodnotne a bez obmedzení a vyhlásila pri príležitosti svetového roka rodiny v rámci kampane Dovoľte mi vstúpiť s dieťaťom v roku 2003 celoslovenskú súťaž o Zariadenia priateľské k deťom a rodinám.


Iniciatíva kampane

"Vstúpte s dieťaťom"Certifikované zariadenia

Fotografie


  Partneri


KONTAKT

vstuptesdietatom@materskecentra.sk


Posledná aktualizácia stránky: 10. 2. 2011 o 14:07.
Copyright © 2006-2008 Únia materských centier. Všetky práva vyhradené.
Obsah článkov je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie, či ďalšie sprístupnenie tohoto obsahu alebo jeho časti verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu zakázané.